Hero background

gross revenue retention

Gross revenue retention (GRR)

Gross revenue retention (GRR)

Gross revenue retention (GRR) uitgelegd: net retention kan flinke churn verbergen achter een paar grote upsells
In this post:
No headings found on page

Gross revenue retention (GRR) is het deel van je terugkerende omzet dat je aan het eind van een periode nog binnenhaalt bij een vaste groep bestaande klanten, na opzeggingen en downgrades. Upsells, cross-sells en prijsverhogingen laat je er allemaal buiten. Begin je het jaar met €500.000 van je klanten en verlies je daarvan €40.000 aan opzeggingen en downgrades, dan is je GRR 92%, hoeveel diezelfde klanten elders ook bijkochten.

Omdat groei niet in de berekening mag, kan GRR nooit boven de 100% uitkomen. Daardoor is het het meest directe antwoord op een simpele vraag: hoeveel van de omzet die je al had, is gebleven?

Het probleem is dat "gross" ruimte laat voor interpretatie. Sommige bedrijven verrekenen wat een klant schrapt met wat diezelfde klant erbij neemt, sommige negeren downgrades helemaal, en sommige laten prijsverhogingen een dalend aantal seats wegpoetsen. Twee teams kunnen uit dezelfde facturatiedata een GRR halen die een paar punten verschilt. Deze uitleg loopt die keuzes door en laat zien waar elke keuze het cijfer verschuift, zodat je weet wat jouw cijfer echt zegt.

TL;DR

  • GRR is de terugkerende omzet aan het begin min churn en contraction, gedeeld door de terugkerende omzet aan het begin, voor klanten die op dag één betaalden. Begrens elke klant op wat hij aan het begin betaalde en haal prijsverhogingen er eerst uit, dan kan de uitkomst nooit boven de 100% komen.

  • Contraction omvat minder seats, een lager pakket, een product dat wegvalt en een korting die bij verlenging is uitonderhandeld. Een abonnement dat afloopt na mislukte betalingen telt als churn. Upsells, prijsverhogingen, eenmalige vergoedingen en nieuwe klanten blijven erbuiten.

  • Definities lopen verder uiteen dan de naam doet vermoeden. Het jaar van één bedrijf in Rotterdam komt uit op 94,5%, 92,1% of 91,3%, afhankelijk van of downgrades meetellen en of je wijzigingen binnen een account verrekent. Sommige beursgenoteerde bedrijven publiceren zelfs een GRR waarin downgrades helemaal niet meetellen.

  • Kijk naar GRR voordat je NRR viert. Het verschil tussen de twee is je expansion, en een stabiele NRR boven een wegzakkende GRR betekent dat steeds minder accounts steeds meer van de omzet dragen.

  • In de survey van SaaS Capital uit 2025 onder niet-beursgenoteerde B2B-softwarebedrijven lag de mediane GRR op 91%, en op 95% bij contracten boven de $250.000 per jaar. SaaS Capital noemt 90% het minimum om mee te tellen.

  • GRR wordt vooral bepaald door wie je binnenhaalt en door wat er voor elke verlenging gebeurt. De oplossingen zitten dus in targeting, onboarding en het vroeg in beeld krijgen van accounts die krimpen.

De GRR-formule, per klant begrensd

Uitgeschreven is de formule kort:

GRR = (terugkerende omzet aan het begin min churn min contraction) ÷ terugkerende omzet aan het begin

Het startbedrag is de jaarlijkse of maandelijkse terugkerende omzet van elke klant die betaalde toen de periode begon. Churn is de omzet die verdween met klanten die helemaal stopten met betalen. Contraction is wat klanten die nog actief zijn terugschroefden. Klanten die tijdens de periode tekenden, komen nergens voor. Dat is dezelfde cohortregel als bij net revenue retention, en daar lees je ook meer over bevroren cohorten.

Wat mensen overslaan, is de begrenzing. SaaS Capital, dat elk jaar niet-beursgenoteerde B2B-softwarebedrijven ondervraagt over retentie, beschrijft de vuistregel in zijn retentiebenchmarks van 2025: zet de huidige omzet van elke klant op maximaal zijn startomzet, en laat upsells, cross-sells en prijsverhogingen weg. Dat plafond per klant houdt GRR op of onder de 100%. Zonder dat plafond zou de groei van het ene account het verlies van een ander wegstrepen, en dan reken je weer een netto cijfer uit.

Die begrenzing roept een vervolgvraag op waar de meeste definities nooit op ingaan. Pas je die toe per klant of per productlijn? ChartMogul, een tool voor abonnementsanalyse, definieert contraction in zijn documentatie over de Gross MRR Churn Rate als de MRR die verloren gaat bij abonnees van wie de MRR per saldo daalde. Een klant die één module opzegt en een duurdere afneemt, laat daar dus geen contraction zien. Een financeteam dat productlijnen apart bijhoudt, zou de opgezegde module wel als verlies tellen. Beide zijn te verdedigen. Kies er wel één en schrijf die op, want die keuze bepaalt of productwissels je GRR raken.

Prijsverhogingen vragen dezelfde zorg. Schrapt een klant voor €6.000 aan seats en brengt je prijsverhoging van 5% bij verlenging er weer €6.000 bij, dan ziet een plafond op klantniveau een account dat gelijk bleef. Haal de prijsverhoging eruit voordat je het plafond toepast, en de geschrapte seats verschijnen als de contraction die het is. Wij zouden het altijd in die volgorde doen, want je meet GRR juist om krimp te zien die andere cijfers toedekken.

ARR aan het begin min vertrokken klanten en downgrades, over één jaar doorgerekend tot één retentiepercentage, ter illustratie van de formule voor gross revenue retention

Wat telt tegen gross revenue retention

De meeste meningsverschillen over GRR gaan over classificatie. De tabel hieronder bevat de regels die wij voor het eerste rapport met finance zouden afspreken. Elke rij is een afweging die iemand toch gaat maken, dus maak je die beter één keer, en bewust.

Gebeurtenis in de periode

Effect op GRR

Toelichting

Klant zegt alles op

Telt als churn

Geboekt op de dag dat de facturatie stopt, ook als de opzegging eerder binnenkwam

Minder seats of een lager pakket

Telt als contraction

Halverwege de looptijd of bij verlenging, het verlies is hetzelfde

Eén van meerdere producten opgezegd

Contraction

Tenzij je op klantniveau verrekent en de klant iets anders kocht

Korting afgesproken bij verlenging

Contraction

10% korting op een contract van €40.000 is €4.000 verlies

Abonnement loopt af na mislukte betalingen

Churn

Hetzelfde omzetverlies, een andere oplossing (facturatie in plaats van customer success)

Prijsverhoging bij verlenging

Telt niet mee

Haal die eruit voordat je elke klant begrenst

Upsell, extra seats, cross-sell

Telt niet mee

Hoort in NRR en in je rapportage over expansion

Vergoedingen voor onboarding of diensten

Blijven buiten de basis

Eenmalige omzet is geen terugkerende omzet

Klant getekend tijdens de periode

Telt niet mee

Schuift aan in het volgende cohort

Twee rijen zorgen voor de meeste discussie. Kortingen bij verlenging worden vaak niet als contraction vastgelegd, omdat het contract toch verlengd is en de accountmanager het als een win boekt. Voor GRR is het dat niet. En de facturatie en finance verwerken productwissels elk op hun eigen manier, en zo staan er voor hetzelfde kwartaal twee GRR-cijfers in de boardrapportage.

Wat je ook besluit, de gebeurtenissen moeten als aparte velden bestaan voordat iemand ze kan tellen. Bewaart het CRM of de facturatietool alleen de nieuwe contractwaarde, dan zien een downgrade en een korting er hetzelfde uit, en is geen van beide te onderscheiden van een opzegging die terugkwam. De reden van elke wijziging vastleggen is gewone CRM-hygiëne, en een revenue waterfall is het rapport dat laat zien of de categorieën kloppend optellen.

Een tabel waarin churn en downgrades meetellen voor zowel GRR als NRR, terwijl upsells en cross-sells alleen voor NRR tellen, ter illustratie van wat gross revenue retention meeneemt

Drie definities, één bedrijf in Rotterdam

Zo veel maken die keuzes in de praktijk uit. Een softwarebedrijf in Rotterdam begint het jaar met €2.400.000 aan annual recurring revenue van 60 klanten. In twaalf maanden gebeurt dit:

  • 4 klanten zeggen op en nemen €132.000 mee.

  • 7 klanten schrappen seats of gaan naar een lager pakket, goed voor €54.000.

  • Eén klant verlengt een contract van €40.000 met 10% korting, dus €4.000.

  • Eén klant zegt een module van €18.000 op en koopt in plaats daarvan een module van €24.000.

  • Prijsverhogingen bij verlenging voegen €36.000 toe en upsells €150.000. GRR ziet geen van beide.

GRR op klantniveau, met verrekening binnen elk account, telt €132.000 + €54.000 + €4.000 = €190.000 aan verliezen. De modulewissel komt per saldo uit op een plus en voegt dus niets toe. €2.210.000 ÷ €2.400.000 = 92,1%.

GRR op productniveau telt de opgezegde module ook als contraction, samen €208.000 aan verliezen. €2.192.000 ÷ €2.400.000 = 91,3%.

Alleen opzeggingen negeert elke downgrade en telt alleen de €132.000. €2.268.000 ÷ €2.400.000 = 94,5%.

Die laatste versie klinkt als een kortere weg die niemand zou nemen. Toch gebruiken beursgenoteerde bedrijven hem. Workiva berekent in zijn 10-K over 2025 gross retention op basis van de omzet van vorig jaar van de klanten die nog actief zijn, dus een klant die kleiner verlengt, telt nog steeds voor de volle waarde. Het rapporteerde 97,2% eind 2025. Weave zegt in zijn 10-K over 2025 ronduit dat zijn GRR de locaties weergeeft die hun abonnement beëindigen, en laat contraction erbuiten. Beide definities worden openlijk vermeld, en er is niets aan verstopt. Ze meten logoverlies gewogen naar omzet, en dat is smaller dan de meeste lezers aannemen als ze "gross retention" zien staan.

Zoek dus eerst de definitie op voordat je jouw GRR met die van een ander vergelijkt. De 3,2 punten tussen 91,3% en 94,5% in het voorbeeld uit Rotterdam kwamen puur uit het regelboek, zonder dat ook maar één klant zich anders gedroeg.

Waarom je GRR checkt voordat je naar NRR kijkt

Net en gross retention beginnen bij hetzelfde cohort en dezelfde verliezen. Het enige verschil is of de groei uit dat cohort ze mag compenseren, dus het verschil tussen de twee cijfers is ruwweg je expansion rate. Hoe expansion zich opbouwt en wat het kost om die te winnen, lees je in het artikel over expansion revenue.

Hetzelfde bedrijf met 105% net revenue retention en 82% gross revenue retention, waarbij expansion het lek in het netto cijfer verbergt, ter illustratie van gross revenue retention

De trend in dat verschil zegt meer dan elk cijfer los. Blijft NRR drie jaar lang op 104% terwijl GRR van 92% naar 86% zakt, dan hangt je groei uit bestaande klanten af van een slinkende groep accounts die steeds meer bijkopen. Dat kan een tijd goed gaan. Het stopt in het kwartaal waarin een van die accounts zijn aantal leveranciers terugbrengt, en tegen die tijd is de basis eronder dunner dan iemand had gemerkt.

GRR is ook het cijfer dat als eerste beweegt. In de accounts die wij hebben bekeken, komen downgrades meestal een of twee verlengingen voor de opzegging, en ze landen in GRR terwijl NRR nog wordt opgetild door de upsell van een ander account. Kijken we naar de retentie van een klant, dan is de trendlijn van GRR de eerste grafiek die we openen, nog voor de grafiek waar de board naar vraagt.

GRR en revenue churn zijn één meting, van twee kanten gelezen. Een GRR van 92% betekent 8% gross revenue churn, en de afspraken over opzeggingen, downgrades en reactivaties gelden voor allebei. Customer churn rate telt dezelfde verliezen in logo's. Stijgt die terwijl GRR stabiel blijft, dan verlies je kleine accounts. Daalt GRR sneller, dan vertrekken de grote.

Wat is een goede gross revenue retention?

De survey van SaaS Capital uit 2025 vond een mediane GRR van 91% bij niet-beursgenoteerde B2B-softwarebedrijven. Contractgrootte maakte het grootste verschil: bedrijven met contracten boven de $250.000 per jaar hadden een mediane GRR van 95%, tegenover zo'n 91% onder die grens. Langere verplichtingen hielpen ook, met 94% voor meerjarige contracten, 90% voor jaarcontracten en 89% voor maandelijks opzegbare contracten.

Een schaal van 70% tot 100% met de mediaan op 91% en banden voor grote contracten, kleinere contracten en maandcontracten, ter illustratie van benchmarks voor gross revenue retention

Dezelfde survey maakt een punt dat je makkelijk mist. Net revenue retention hing sterk samen met groei, terwijl GRR er weinig mee samenhing. SaaS Capital ziet GRR als een basisvoorwaarde: onder de 90% heb je weinig kans om het tempo van vergelijkbare bedrijven bij te houden. Daarboven laat meer gross retention je op zichzelf niet sneller groeien. Het geeft expansion een stevige basis om op te bouwen, en dat is een andere taak.

Lees benchmarks met de definities in je achterhoofd. Antwoorden in surveys zijn zelf gerapporteerd, en een bedrijf dat downgrades negeert, rapporteert een aantal punten hoger dan een bedrijf dat ze meetelt, zoals de cijfers uit Rotterdam laten zien. De GRR van een bedrijf vergelijk je het best met zijn eigen voorgaande jaren, berekend volgens dezelfde regels.

GRR verbeteren begint voor het contract

Een groot deel van de GRR van een bedrijf ligt al vast bij de verkoop. Klanten die nooit bij je ideal customer profile pasten, hebben moeite om het product in gebruik te nemen, schrappen seats bij de eerste verlenging en zeggen op bij de tweede, en geen customer success-team draait dat volledig terug. Ze buiten de deur houden betekent dat het enthousiasme van een koper nooit een zwakke fit mag goedmaken. Dat is dezelfde redenering als bij fit en intent op aparte schalen scoren, hier toegepast op deals in plaats van op leads.

Een getekende deal die zich splitst in een klant met een goede fit die verlengt en een klant met een slechte fit die volgens schema churnt, ter illustratie van waarom gross revenue retention afhangt van klantfit

Na de verkoop wordt GRR vooral bepaald in de maanden voor elke verlenging. Workiva noemt in zijn eigen risicofactoren de manieren waarop het misgaat: klanten verlengen misschien voor een kortere looptijd, tegen een lagere prijs of met een kleinere scope. Elk daarvan zie je van tevoren aankomen als je ernaar zoekt. Dalend gebruik van seats, een champion die is vertrokken, een achterstand bij support en een inkoopafdeling die naar "opties" vraagt, verschijnen allemaal in een customer health score, lang voor het verlengingsgesprek. Elk van die signalen bij een eigenaar met naam krijgen is routeringswerk. Je bouwt het met dezelfde alerts als bij het automatiseren van outbound onderzoek en outreach, met betalende klanten als doel in plaats van nieuwe accounts.

Behandel downgrades als een probleem op zich. Veel teams hebben een proces om opzeggingen tegen te houden en niets voor een klant die zijn contract bij verlenging halveert. In onze ervaring is het gesprek over een downgrade makkelijker te winnen, omdat de klant het product nog wil en meestal reageert op een concreet gat: een module die niemand gebruikt, een prijs die niet meer bij de teamgrootte past, een functie waarvan hij denkt dat hij die niet nodig heeft.

Drie stappen, van het lek dichten via expansion toevoegen naar groei die zich opstapelt, ter illustratie van waarom gross revenue retention voor NRR komt

De winst werkt door in de rest van het model. Elk punt GRR houdt omzet langer vast, en dat verhoogt de customer lifetime value en laat een revenue engine zijn inzet op new business aan groei besteden in plaats van aan vervanging. Klanten die blijven, zijn ook de klanten die de volgende klant aanbevelen, en dat houdt een GTM-flywheel draaiende.

Kort gezegd

GRR lijkt de simpelste retentiemetric die er is, en de formule is ook echt kort. Het werk zit in het regelboek: of je per klant of per product begrenst, of je prijsverhogingen er eerst uithaalt, of een verlenging met korting als verlies telt en of downgrades überhaupt meetellen. Leg dat één keer vast, schrijf het naast het rapport, en het cijfer wordt van jaar tot jaar vergelijkbaar.

Is het eenmaal betrouwbaar, dan beantwoordt GRR een vraag die geen ander retentiecijfer zuiver beantwoordt. Het laat zien hoeveel van de omzet die je al hebt gewonnen er nog is, zonder iets erbij dat de uitkomst verzacht. Daalt het, dan gaan de redenen meestal terug op aan wie er verkocht is en hoe vroeg iemand zag dat een account kromp.

Daarmee ligt GRR net zo goed bij sales en marketing als bij customer success, en daarom zouden wij een GTM-systeem rond de klanten die blijven bouwen, in plaats van retentie er achteraf aan vast te schroeven.

Hangt je GRR af van wie die week het rapport draait? Wij richten de velden voor contraction, de cohortregels en de retentierapportage in binnen de CRM- en facturatietools die je nu gebruikt, en laten de definities uitgeschreven achter, zodat het cijfer volgend jaar hetzelfde betekent.

Veelgestelde vragen

Kan gross revenue retention ooit boven de 100% uitkomen?

Nee. GRR trekt alleen verliezen af van de omzet waarmee je begon, dus het best mogelijke resultaat is dat je alles houdt, en dat is precies 100%. Laat een rapport een GRR boven de 100% zien, dan is er iets binnengeslopen dat bij net retention hoort. Meestal gaat het om upsells, een prijsverhoging of een klant van wie de huidige omzet niet op zijn startbedrag is begrensd. Repareer de berekening voordat iemand het cijfer noemt.

Moet je eerst GRR of NRR verbeteren?

Eerst gross retention. Expansion in een basis die klanten blijft verliezen, vult vooral het gat weer op, en hangt af van een handvol accounts die bij één verlenging kunnen verdwijnen. Is GRR eenmaal stabiel, dan telt elke upsell op bij een basis die standhoudt, en klimt net retention op stevigere grond. In de praktijk loopt het werk door elkaar. Moet je kiezen waar de inzet van het volgende kwartaal heen gaat, kies dan het lek.

Waarom vragen investeerders en kredietverstrekkers naar gross revenue retention?

Omdat het laat zien hoe duurzaam de bestaande omzet is, nog voordat er aannames over groei bij komen. Net retention hangt af van toekomstige upsells, en daar kan een koper of kredietverstrekker niet op rekenen. GRR laat zien wat het bedrijf houdt als expansion stilvalt. Dat is de omzet waaruit een lening wordt terugbetaald en de bodem onder een waardering. Een sterke net retention boven een zwakke gross retention vertelt hun dat de groei op een paar accounts rust.

Is GRR hetzelfde als gross dollar retention?

Meestal wel. Gross dollar retention en gross revenue retention zijn twee namen voor hetzelfde idee: de terugkerende omzet die je bij bestaande klanten behoudt, zonder expansion. Gross logo retention is iets anders, want dat telt klanten in plaats van omzet. Welk label er ook op staat, check de definitie erachter, want sommige bedrijven die gross retention publiceren, negeren downgrades en tellen alleen klanten die helemaal vertrokken.

Schaadt een klant die downgradet en later weer upgradet je GRR?

Dat hangt af van hoe je meet. Een momentopname vergelijkt alleen de eerste en de laatste dag van de periode, dus een dip in juni die in december is hersteld, laat geen spoor na. Een methode die maandelijkse retentiepercentages over het jaar middelt, registreert die dip in juni wel. Geen van beide is fout. De gemiddelde versie vangt wel tijdelijke contraction die een momentopname aan het eind van het jaar mist, en dat doet ertoe bij klanten met veel verbruik.

Tellen mislukte betalingen mee tegen gross revenue retention?

Ja. Loopt een abonnement af omdat een creditcard verliep of een factuur onbetaald bleef, dan is de omzet net zo goed weg als bij een opzegging, en GRR moet dat laten zien. Label die verliezen wel als onvrijwillig, want de oplossing zit in de facturatie, met nieuwe betaalpogingen, automatische kaartupdates en een tweede contactpersoon op elke factuur. Customer success en de sales pipeline lossen dit niet op.

Welke invloed heeft contractduur op GRR?

Langere contracten betekenen minder momenten waarop een klant kan vertrekken of krimpen, dus ze houden meestal beter vast. De survey van SaaS Capital uit 2025 vond een mediane GRR van 94% voor meerjarige contracten, 90% voor jaarcontracten en 89% voor maandelijks opzegbare contracten. Let op als je meetperiode korter is dan je contracten, want klanten midden in hun looptijd kunnen nog niet churnen, en dan ziet GRR er beter uit dan de verlengingen die eraan komen.

Wat is het verschil tussen GRR en gross revenue churn?

Het is dezelfde berekening, van twee kanten bekeken. GRR is het deel van de terugkerende omzet aan het begin dat je hield, en gross revenue churn is het deel dat je verloor aan opzeggingen en downgrades. Samen komen ze dus altijd op 100% als ze dezelfde regels gebruiken. Een GRR van 93% is 7% gross revenue churn. De retentiekant zie je meestal in boardpresentaties, de churnkant in operationele reviews.

Waarom kan GRR dalen terwijl het aantal klanten stijgt?

Omdat GRR elke klant negeert die tijdens de periode tekende. Een bedrijf kan tientallen nieuwe accounts toevoegen en toch een groter deel verliezen van de omzet die het aan het begin had, zeker als een paar grote klanten downgradeden of vertrokken. Stijgende klantaantallen met een dalende GRR betekenen meestal dat sales een emmer vult die onderin lekt, en de nieuwe cohorten krijgen volgend jaar met hetzelfde lek te maken.

Deel dit bericht

RevOps

Revenue tips, Weekly

Workflows, automation strategies, and GTM insights delivered straight

Klaar om je te bouwen
GTM-engine

Laten we praten over je salesuitdagingen en hoe we je kunnen helpen schalen

Nebor brand chevron in purple, section accent
Nebor brand chevron in orange and purple, section accent
Revenue tips, Weekly

Workflows, automation strategies, and GTM insights delivered straight

Klaar om je te bouwen
GTM-engine

Laten we praten over je salesuitdagingen en hoe we je kunnen helpen schalen

Nebor brand chevron in purple, section accent
Nebor brand chevron in orange and purple, section accent

Begrippenlijst

Gerelateerde begrippen

De basis GTM-concepten begrijpen

Klaar om je pipeline te bouwen

Laten we bespreken hoe je leadgeneratie implementeert in je GTM-strategie

Laten we bespreken hoe je leadgeneratie implementeert in je GTM-strategie

Boek een call met ons team om te bespreken hoe deze workflow past binnen je salesproces en tijdlijn.

Diensten

Case studies

Resources

Over ons

Diensten

Case studies

Resources

Over ons

Nebor logo, a go-to-market and RevOps agency based in Amsterdam

Diensten

Case studies

Resources

Over ons

Nebor logo, a go-to-market and RevOps agency based in Amsterdam